Bir metrekareye m2 ne kadar kaç kilitli parke taşı gider?

8 Temmuz 2019 0 Yazar: wpntr

Bir metrekareye m2 ne kadar kaç kilitli parke taşı gider?
Kilitli parke taşı uygulaması yapacaksanız sarfiyat miktarını öğrenmeden yapmayın. Aşağıda sizlere 1 metrekareye kaç adet kilitli parke taşı gider? Bilgisini veriyoruz.
Bir metrekareye yaklaşık olarak 36 adet kilitli parke taşı gider. Kilit taşı kaç cm? Bu taşlar yaygın olarak 6 cm, 8 cm ve 10 cm yüksekliğindedir. Uygulamaya başlamadan önce uygulama yapılacak olan zemin iyice sıkıştırılmalıdır. Bunu yapmamızın nedeni, taşlar döşendikten sonra üzerilerine gelen yüklerden dolayı çökme yapmaması sağlamaktır. Zemin iyice sıkıştırılmaz ise taşlar döşendikten sonra çöküntüler oluşur ve yüzeyin düzgünlüğü kaybolur.

Bir diğer dikkat edilecek nokta ise taşların arasının dolgusudur. Bu dolguyu yapmazsak taşlar arasındaki boşluklara toprak dolar ve bu toprakta bitkiler yeşermeye başlar. Taşlar arasındaki boşlukları kum ve benzeri gibi malzemelerle doldurmak otlara karşı bir önlem olacaktır.
Kilitli parke taşları, yapımlarında kullanılan çimento türüne göre ikiye ayrılırlar. Bunlar gri çimentolu ve beyaz çimentolu kilitli parke taşlarıdır. Piyasada genellikle gri çimentolu taşlar kullanılmaktadır. Yüzeylerin renklendirilmesine göre de renk seçenekleri mevcuttur.
Parke Taşı
Alacağınız kilitli parke taşı paletleri 10 m2 lik paletlerse, bu paletlerin her birinde 360 tane taş olacaktır. 6 cm yüksekliğindeki bir kilitli parke taşının ağırlığı 3.6 kg’ dır. Bu da demek oluyor mi 360 adet k. parke taşı bulunan 10 metrekarelik bir paletin ağırlığı yaklaşık olarak 1,3 tondur.
Herkese iyi çalışmalar dileriz, güncel birim fiyatlar ve inşaata dair her şey için sitemize abone olmayı unutmayınız.
https://iston.istanbul/parke-taslari/