Bir metrekareye m2 ne kadar beton gider?

8 Temmuz 2019 Yazarı birimfiyatim.com 15

Bir metrekareye m2 ne kadar beton gider?

Bir metrekareye m2 ne kadar beton gider? Beton dökümü yapacaksınız ve döküm yapacağınız yere ne kadar beton gider merak ediyorsunuz. Bu yazıda sizlere bunun bilgisini vereceğiz.
Aslında soru eksiktir çünkü beton miktarı hacim olarak hesaplanır. Metrekare ise alan birimidir. Beton dökeceğimiz alanın yüksekliği beton sarfiyatımızı belirleyecektir. Yani 1 metrekare alanımız var ve 10 cm yüksekliğinde bir beton dökümü yapacaksak, bu alana 0,1 metreküp beton gider. Bu alan 10 metrekare ve beton yüksekliği 10 cm ise, alana 1 metreküp beton gidecektir. Yani dökeceğiniz betonun kalınlığını tespit edip öyle hesap yapmalısınız.

beton
Temel altı grobetonları projelerinde genellikle 10 cm olarak hesaplanır. Beton dökülecek alanın tesviyesi düzgün yapılmalıdır aksi takdirde döktüğümüz betonun kalınlığı homojen olmaz. Tesviye yapılıp zemine kazıklar çakarak kot verilip düzgün bir yüzey elde edilir.
Yaz mevsiminde beton döküyorsanız beton prizi aldıktan sonra kür uygulaması yapmanız iyi olur. Peki kür uygulaması nedir? Betonu hava şartlarından korumaya kür uygulaması denir. Örnek verecek olursak, betonu döktük ve prizi aldı, bu priz alma sürecinde beton kimyasal tepkimeden dolayı ısı üretir ve bu ısı çatlaklara neden olur.
Bu çatlakları engellemek için beton yüzeyi ıslak örtülerle kaplanabilir ya da kontrollü bir biçimde sulanır. Beton donduktan sonra sulamanız gerekir. Taze beton sulanmaz. Hazır betona dökümden önce kesinlikle su katılmamalıdır. Şantiyelerde genellikle işçiler betonu kolay yerleştirmek için gelen mikserlere su katılmasını isterler bu çok sakıncalıdır.
Neden mi betona su karıştırmak betonun dayanımını düşürür. Siz C 30 beton döküldüğünü zannederken aslında olan C 20 dır. Bu cinayete teşebbüsle eşdeğerdir. Ülkemizde bu bilinç oturmamıştır. Yapı denerim elemanlarının çoğunluğu beton dökülürken başında beklemiyorlar ve işçiler mikser şoförleri kafalarına göre betona su ekliyorlar. Genç yapı denetim elemanlarına baskı yaparak da su karıştırma işlemini yaptırıyorlar. Şantiye teknik elemanı iseniz bu duruma asla müsaade etmemelisiniz. Gerekirse beton firması aranıp, mikser ve pompacı şikayet edilmelidir. Hiç bir beton firması taahhüt ettikleri beton dayanımının düşük çıkmasını istemez.
İyi beton dökümleri dileriz.
Bir metrekareye m2 ne kadar beton gider? 1 m2 ye ne kadar beton gider?