Bir litre boya ne kadar kaç metrekare duvar boyar?

12 Haziran 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

Bir litre boya ne kadar kaç metrekare duvar boyar?

Bir litre boya ne kadar kaç metrekare duvar boyar? 2.5 lt boya ne kadar yer boyar? Boyanacak alan nasıl hesaplanır? Boya işine başlamadan önce hem maliyeti hesaplama, hem de gerekli boyanın hesaplanması için önce boyanacak alanın metrekare cinsinden ne kadar olduğunu bulmanız gerekir. Bunun için hem sağlıklı hem de kolayca hesaplayacağınız formülü aşağıda bulabilirsiniz.
Boyanacak Duvar alanı hesaplama
Odanın eni yani kısa olan tarafı ile Odanın boyu yani uzun tarafının toplamı 2 ile çarpılır ve Odanın çevresi bulunmuş olur.

ODA ENİ + ODA BOYU * 2 = ODA ÇEVRESİ

Odanın çevresi ile Odanın yüksekliği, yani yerden tavana kadar olan kısım çarpılarak Bürüt Duvar alanı bulunmuş olur.

ODA ÇEVRESİ * TAVAN YÜKSEKLİĞİ = BRÜT DUVAR ALANI

Bulunan Duvar alanından kapı ve pencereleri çıkartarak Net Duvar Alanını bulacağız, bunun için odaya açılan kapıların en ve boy oranı çarpımı ve pencerelerin en ve boy oranı çarpımları toplanarak daha önce elde ettiğimiz brüt duvar alanından çıkartılır.

KAPI EN * KAPI BOY = KAPI ALANI
PENCERE EN * PENCERE BOY = PENCERE ALANI
KAPI ALANI + PENCERE ALANI = BOYANMAYACAK ALAN
BRÜT DUVAR ALANI – BOYANMAYACAK ALAN = NET DUVAR ALANI

Bir litre boya ne kadar kaç metrekare duvar boyar? Sorusunun cevabı ortalama iç cephe 7 m2 (metrekare) duvar boyar. 10 metrekare duvara ortalama 1,5 litre boya gider. 2.5 lt boya ne kadar yer boyar? Yaklaşık 20 m2 yer boyar. Söz konusu sorunun cevabı dış cephe boya için 1 litre boya ortalama 5 metrekare dış cephe duvar boyar.

duvar boyası

15 litre boya ne kadar duvar boyar? ortalama 80 metrekarelik daireyi boyar.
https://dekoratif.dyo.com.tr/