Binalarda – evlerde ses yalıtımı nasıl yapılır?

24 Ekim 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

Binalarda – evlerde ses yalıtımı nasıl yapılır?

Binalarda – evlerde ses yalıtımı nasıl yapılır?
Yaşam standartlarımızı etkilen faktörlerin başında gelen gürültü problemi, evlerimizde bile bizleri rahatsız ediyor. Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik olmasına rağmen, müteahhit firmaların inşaatlarda bu konuyu ciddiye aldıklarına sık rastlanmıyor. Peki evlerde ses yalıtımı nasıl yapılır?
Ses üst komşudan geliyorsa, tavanlara işlem yapılmalıdır. Genellikle taş yünü plaklar döşenerek tavanda ses yalıtımı yapılır. Ses alt komşudan geliyorsa parke döşemesinin altına yanmaz ses yalıtım özellikli xps levhalar serilebilir. Ses yan komşudan geliyorsa komşu duvarlara akustik kumaş kaplı absorbe edici duvar panelleri dekoratif akustik performans arttırıcı ön ve arka yüzeyi cam tüyü kaplı yüksek yoğunluklu panelin görünen yüzeyi alüminyum çerçeveyle kaplanmış, tüm kenarları farklı renk seçeneklerinde üretilebilen darbeye karşı dayanımlı akustik kumaşlar ile kaplanmaktadır. Günümüzde hemen her ses frekansına ve ses yalıtımın yapılacağı ortama göre ses kesici yalıtım malzemeleri kullanılabilmektedir.

zeminde ses yalıtım malzemesi

zeminde ses yalıtım malzemesi


Gerçekleştirilecek olan ses yalıtımı için yüksek yoğunluğa sahip kalın malzemeler seçilmelidir. Çalışmalar için seçilen süngerler bariyerli süngerpan, bariyerli melamin süger, süngerpan, bariyerli akustik sünger, bariyerli yanmaz akustik süngerlerdir.