Beyaz çimento nedir? Beyaz çimento ile neler yapılır?

24 Eylül 2020 Yazarı birimfiyatim.com 1

Beyaz çimento nedir? Beyaz çimento ile neler yapılır?

Beyaz çimento: Mimari ve dekoratif beton imalatlarında kullanılan özel bir çimento türüdür. Beyaz çimento demir oksit içermeyen hammaddeler kullanılarak elde edilir. Gri çimentoya göre fiyatı daha yüksektir.

beyaz çimento

beyaz çimento

Beyaz çimento ne işe yarar?

Ticaret ve iş merkezleri, siteler, konut inşaatları, köprüler, estetik ve dekoratif yapılar, stadyumlar vs. gibi estetik kaygıların olduğu yapıların imalatında kullanılır. Beyaz çimento; mimari, dekoratif ve sanatsal ürün tasarımlarında, hazır sıva, harç, seramik yapıştırıcı ve derz dolgu malzemeleri imalatında, kent mobilyaları tasarımında, yer ve duvar kaplama elemanları üretiminde ve prefabrik sektöründe olduğu kadar, brüt beton ve hazır beton uygulamalarında da aranan bir yapı malzemesi durumuna gelmiştir.

Beyaz çimento nerelerde kullanılır?

Günümüz yapı sektöründe beyaz çimentonun en yoğun olarak kullanıldığı alanların başında prefabrik sektörü geliyor. Prekast betonarme elemanların imalatında bu çimento tercih edilmektedir. Bu sektörde tercih edilmesinin tek nedeni rengi değildir. Asıl neden beyaz çimento ile elde edilen betonun erken dayınım verileri gri çimentoya göre daha yüksek olmasıdır.

Beyaz çimento ile gri çimento derz arasındaki farklar nelerdir?

Beyaz çimentonun ayırt edici temel özellikleri; hammaddesinin çok saf olması, ileri teknoloji ile üretilmesi, ince öğütülmesi, dayanım kazanımının yüksek olması, estetik ve dekoratif özelliklere sahip olması, yüzey düzgünlüğü ve görünüş güzelliği sağlamasıdır.

Beyaz çimento nedir? Beyaz çimento ile neler yapılır?

• Hazır sıva ve harç imalatları (Yapıların iç ve dış cepheleri, bina tavanları, çatı izolasyonları, uçak ve helikopter pistleri, her türlü dekorasyon çalışmaları, yüzme havuzları, su kanalları vs.)
• Yapıştırma ve derz dolgu malzeme imalatları (Fayans döşemeleri, seramik karo döşemeleri, mermer granit döşemeleri, yapı derzleri, her türlü sızdırmazlık işleri vs.)
• Park ve bahçe mobilyaları tasarımları (Farklı özelliklerde bordürler, çiçeklikler, balkon motifleri, beton sütunlar, dış paneller, oturma gurupları ve banklar, sınır taşları, betonarme ızgaralar, dekoratif sanatsal ürünler, yürüme yolları, ev ve park bahçe düzenlemeleri vs.)
• Sanat ürünleri tasarımları (Küçük heykeller, anıtlar, skarfito uygulamaları, restorasyon, rölyefler, duvar resimleri, reprodüksiyonlar vs.)
• Yer döşemesi imalatları (Farklı renk ve desenlerde yer karoları, ince karo, washbeton, parke, kilitli taş, kaldırım döşeme plakaları vs.)
• Prekast eleman üretimleri (Beyaz prefabrik beton elemanları, fasat dış cephe kaplamaları, dekoratif kaplama taşları, hazır basamaklar, hazır balkonlar, pencere söveleri, beyaz briketler, betonarme kanallar, beton bloklar vs.)
• Tarihi eserlerin restorasyonu çalışmalarıdır.