Betonda su çimento oranının önemi

24 Mayıs 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

beton pompası

Betonda su çimento oranının önemi


Betonda su çimento oranının önemi, betonun dayanımı ile ilgilidir. Su / çimento oranı ne kadar büyürse betonun dayanımı o oranda düşer. Bu dayanımdaki azalmanın sebebi: beton prizi aldıktan sonra betonun içindeki su buharlaşır ve buharalaşan suyun hacmi kadar betonun içinde boşluklar oluşur.
Bu boşluklar betonun basınç dayanımını düşürür. Yüksek basınç dayanımına sahip beton üretimi yapmak için su bölü çimento oranını düşük tutmak gerekir. Bu oran 0,45 ila 0,40 olabilir. Ancak su oranını düşük tuttuğumuz betonun işlenebilirliği azalır. Bu durum da uygulamada sıkıntılara neden olur. Betonun işlenebilirliğini arttırmak için beton üretimi esnasında çeşitli kimyasal katkı malzemeleri eklenir.
Beton teknolojisindeki ilerlemeler ve betonda kimyasal katkı kullanımının oldukça yaygınlaşmış olması ve betonun yerine ulaştırılmasında pompa kullanılması durumunda S/Ç oranı veya daha düşük S/Ç
oranlan ile ayrışmayan, kohezif ve aşırı terleme yapmayan beton imal etmek yoluyla çökme değerleri
istenilen düzeylere getirilebilir.

Betonun basınç dayanımı su/çimento oranı, en büyük tane büyüklüğü, tane dağılımı, agreganın yüzey yapısı, agrega biçimi, agrega cinsi ve agrega dayanımının yanında çimento tipinin veya hava miktarının değişmesi, kimyasal veya puzolanik katkı maddesinin kullanılması veya kullanılmamasına göre değişmektedir.
Genelde betondan beklenilen özellikleri aşağıdaki başlıklar altında sıralayabiliriz:
a. İşlenebilme
b. Basınç Dayanımı
c. Dayanıklılık (Durabilite)
d. Aşınma ve Çarpmaya Karşı Mukavemet
e. Permeabilite (Geçirimlilik)
f. Hacim Değişimi (Rötre)
g. Elastisite
imo betondan beklenen özellikler