Beton metreküp hesaplama nasıl yapılır?

6 Haziran 2020 Yazarı birimfiyatim.com 1

Beton metreküp hesaplama nasıl yapılır? Beton metreküp hesaplama: örnek olarak bir radye temele ne kadar beton gider hesaplayalım. Radye temel ölçülerimiz 30 metreye 40 metre ölçülerinde ve 50 cm yüksekliğinde bir radye temel olsun.
Bu radye temelimize gidecek beton miktarı= 30 x 40 x 0,50 = 600 m3 (metreküp) İkinci bir örnek verelim 3 metre yüksekliğinde 40 santimetreye 60 santimetre bir kolonumuz olsun. Bu kolona gidecek olan beton miktarı ne kadardır hesaplayalım: 3 x 0,40 x 0,60 = 0,72 metreküp (m3)

Beton siparişi verilmeden önce beton metraj hesabının iyi yapılması gerekmektedir. Beton siparişi ne eksik ne fazla verilmelidir. Ancak bazen döşeme ve temel betonu dökülürken mastar yapılırken gerekli kotlara uyulmadığı zamanlar metrajdan eksi ya da artı olarak sapmalar meydana gelebilir. Bu sapmalar çok büyük sapmalar olmasa da dikkat edilmesi gerekir.
Beton dökümü esnasında mikserlerin geliş zamanı önemlidir, diyelim temele 3 mikser beton döktünüz, diğer mikserlerin gelmesi 1 saati buldu, bu istenmeyen bir durumdur. Beton dökümünde beklemeler betonda soğuk derz oluşumu adı verilen istenmeyen durumlara neden olabilir.

tünel kalıp sistemi

tünel kalıp sistemi


Yapılmaması gereken bir durum ise, hazır betona şantiyede fazladan su ilave etmektir. Betona fazladan su vermek betonun dayanımını düşürür, ve bu çok tehlikeli bir durumdur. Statik hesaplamalar sonucunda projede C30 dayanımında tasarlanan beton, şantiyede kolay tesviye yapılsın diye fazladan verilen su ile C20 dayanımına hatta daha düşük değerlere düşebilir. Bu binayı sakatlamak gibi bir şeydir.