Arı yetiştiriciliği yapmak için ne gerekli?

9 Eylül 2022 Yazarı birimfiyatim.com 1

Arı yetiştiriciliği yapmak için ne gerekli?

Arı yetiştiriciliği yapmak için ne gerekli? Arıcılık belgesi nasıl alınır?

Halk Eğitim Merkezleri ve Tarım Orman Bakanlığı aracılığıyla verilen kurslara başvuru yapan herkes, bu kurslardaki eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra arıcılık belgesine sahip olup, arı yetiştiriciliğine başlayabilir. Kursun tamamını bitirmiş olan kursiyerler, çok kolay ve rahat bir biçimde birkaç adet kovandan oluşan bir koloni edinerek yetiştiricilik yapmaya girişebilirler. Arı yetiştiriciliğine ilk defa başlayanlar için ideal olan rakamın 3 koloni olduğunu söyleyebiliriz. Eğer daha kaliteli ve verimli bir şekilde bal üretimi yapmak istiyorsanız arıcılık belgesini almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Arıcılık belgesi için gerekli evraklar

  • Kimlik Fotokopisi
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • Sağlık Raporu

Arıcılık karlı bir iş mi? 

Arıcılık, Anadolu insanının bir geleneği olarak Ülkemizde çok eski dönemlerden beri yapıla gelmektedir. Çok eski bir geçmişe sahip olmasına karşın arıcılığın gelişmesi bilim ve teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak son yüzyıllarda olmuştur. Bugünkü teknik anlamıyla, başlı başına tarımsal bir uğraş ve üretim dalı olan arıcılık, belli amaçlar doğrultusunda “bal arılarını kullanabilme ve yönetebilme sanatı” olarak tanımlanabilir. Diğer üretim dallarında da olduğu gibi arıcılıkta amaç en az masrafla en yüksek gelirin sağlanmasıdır.

Herkes arıcılık yapabilir mi?

Teknik arıcılık ve başarı birbirine bağlı iki temel unsurdur. Bu iki temel unsurun düzeyi arıcılıktan sağlanacak gelirin düzeyini belirler. Bilgi ve tecrübeye dayanmayan ve teknik uygulamaların yapılmadığı bir arıcılıkta başarı ve gelirden bahsetmek imkansızdır. Profesyonelce yapılmayan, sıradan ve eski usul bir arıcılık herkes tarafından yapılabilirken, teknik ve başarılı bir arıcılık ancak bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi kişilerce yapılabilir.