Arabanın altından yağ neden damlıyor?

1 Mayıs 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Arabanın altından yağ neden damlıyor? Arabanız park halindeyken altına yağ lekeleri mi bırakıyor? Evet diyorsanız, aracınızın yağ karterinde sorun var demektir. Yağ karteri içten yanmalı motorlarda motorun alt kısmında bulunan yağ tankıdır. Krank milini dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korur. Motorun yağlanmasında kullanılan yağa depoluk eder ve soğumasına yardımcı olur.
Aracım park halindeyken yağ damlatıyor diyorsanız, yağ karter contası ya da keçesi hasar görmüş olabilir. Hatta aracın altını bir yere vurduysanız yağ karteriniz delinmiş bile olabilir. Tabi karter delindiyse çok fazla yağ akması gerekir. Karter yağ kaçağı contadan kaynaklıysa karter yağ kaçağı masrafı sizin için çok fazla olmayacaktır, ortalama 150 ila 200 TL bir masrafı olur.(2020 fiyatı)
arabanın altında yağ damlası
Yağ kaçağı, arabanızın motor yağında eksilmeye neden olacağı için önemli bir problemdir. Yağ kaçağı problemini gidermeniz aracınızın motor sağlığı için çok önemlidir. Arabanın altından yağ neden damlıyor? Sorusunun cevabını bulup tamir ettirmelisiniz.
Yağ karterini alttan alacağı darbelere karşı korumak için karter koruması taktırılabilir. Bazı araçların orijinalinde bu yağ karter koruması mevcuttur. Arabanın altını sert bir şekilde vurup karteri deldiyseniz ve motor yağı hızla boşaldıysa, aracınızı kesinlikle çalıştırmayın sağa çekip çekiciyle tamirciye götürün. Yağsız aracı çalıştırırsanız motora büyük hasarlar verirsniz.
Yağ bakımlarınını aksatmamak gerekir, yağ bakımlarının aksatılması yağın sludge(slaç) oluşumuna neden olacak ve slaç’ın karterde birikimine ve yüzeylere yapışmasına neden olur.
mobilyağ sitesi