Alüminyum doğrama nasıl boyanır?

8 Haziran 2020 0 Yazar: wpntr

Alüminyum doğrama nasıl boyanır? Alüminyum doğramaların boyanması diğer metal doğramalara göre biraz daha zordur. Alüminyum yüzeyler için boyadan önce astar olarak, literatürde “etch/wash primer” olarak anılan, muhdeviyatında aşındırıcı kimyasallar olan spesifik astarlar kullanılabildiği gibi – yeterli oranda temizlik ve pürüzlendirme işleminden sonra – akrilik boyalar ve bir takım Epoksi tipleri de astar olarak kullanılabilir. (Boyanın asidite -pH derecesi önemlidir)
Örnek bir ürün olarak:

Polimetal Alüminyum & Galvaniz

Solvent bazlı, alüminyum, galvaniz gibi yüzeylere çok iyi yapışan, paslanmaya dirençli, yarı mat son kat boyadır. Astar ve son kat olarak mükemmel korozyon direncine sahip, alüminyum, galvaniz gibi yapışması zor olan yüzeylere dahi çok iyi yapışan, hızlı kuruyan bir metal boyasıdır. Çok güçlü güneş ışığı, yüksek nem ve sıcaklık değişimleri gibi zorlu iklim koşullarına karşı dirençlidir. Kaba pası alınmış paslı yüzeyler üzerine, astar gerektirmeksizin doğrudan uygulamaya elverişlidir. Astar ve son kat olarak korozyona karşı etkilidir. Metal yüzeylere mükemmel yapışır ve hızlı kurur.
Alüminyum doğrama nasıl boyanır? Kesin astar seçimini sıcaklık, denize yakınlık, kimyasallara maruziyet ve üzerine gelecek son kat boya gibi çok sayıda kriter etkilediğinden dolayı, bu hususta yapılabilecek en iyi hareket boya üretici firmalarına hangi tür Alüminyum  metalini ne amaçlı (hizmet vereceği ortam) boyamak istediğinizi belirtip, uzman görüşüne başvurmanızdır.
Alüminyum çatı pozu