Alaturka kiremit nasıl döşenir?

13 Ağustos 2020 0 Yazar: wpntr

Alaturka kiremit nasıl döşenir? Alaturka kiremit çatı kaplama nasıl yapılır? Alaturka kiremitinde her bir kiremit için bir kanca bulunur, bu da çatıda iki bin kiremit varsa buna ilaveten bir o kadar da kanca ihtiyacı var demektir. Çatı kaplaması yapılırken tüm kiremitler tek tek kanca ile birbirlerine bağlanıp döşenir ve böylelikle kiremitlerin kaymaması sağlanmış olur.
Alaturka kiremit çatılarda  kiremit altı yalıtım örtüleri ya da kiremit altı yalıtım levhaları kullanıp su yalıtımı sağlamış olursunuz. Bu yalıtımı delmemek için kiremitlerin çivilerinin çakılması için kiremit döşenmeden önce çatıya çıtalar döşenir. Aşağıdaki fotoğrafta gösterilmiştir.

alaturka kiremit nedir

alaturka kiremit nasıl döşenir


Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

Kiremit döşenirken, çatının su almaması için çok dikkatli olmak gerekir. Kiremit çatı kaplama işlemi iki çeşit kaplama diyoruz biri kiremiti normal bir şekilde dizerek kaplamak, diğeri ise kiremit altına çıta sistemi döşeyerek kaplama genelde çıta sistemini eğimi çok fazla olan çatı modeline uygularlar.
Başlangıç esnasında ilk iki sıra ya ip çekilerek tek tek çivi ile ahşap üzerine kaymaması için çakılır ve ipinde dizilerek kenar kısımları varsa, baca dip kısımları ve omuz köşe tarafları spiral taş ile kesilerek düzgün bir şekilde çıkarılır. Omuz mahyaları koyulduktan sonra kiremit kaplama işlemi bitmiş olur. Görüş ve sorularınız için bu yazının altında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz.