Ahşaptan masif tablalı dış kapı kanadı yapılması ve yerine konulması fiyat

Haziran 18, 2019 0 Yazar: birimfiyatim

Ahşaptan masif tablalı dış kapı kanadı yapılması ve yerine konulması fiyat

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılı birim fiyatlar kitabından;

15.510.1102 Ahşaptan masif tablalı dış kapı kanadı yapılması ve yerine konulması M2 214,75 TL 01.01.2019

 

AHŞAP KAPILAR

Kapı: Bina içindeki veya dışındaki açıklıları örten yapı elemanıdır. Görevi, iç hacimlerden birbirine geçmeyi,dışarıdan iç hacimlere girmeyi ve hacimlerin birbirine karşı kapanmasını sağlamaktır. Bu kapanış sağlanırken emniyetin de sağlanması gerekir. Dış kapı olması halinde ise her çeşit dış-etkenlere karşı koruyucu olması, binanın dışa karşı da emniyetini sağlaması gerekir.

Kapıların büyüklük ve kanat sayıları,bina içinde veya dışında olduğuna göre binanın tümü veya iç hacim boyutları ile uygun oranda seçilmiş olmalıdır. Bir iç kapının bulunduğu hacimlerin fonksiyon ve önemine göre, değişik malzeme ve boyutlarda olması mümkün olduğu gibi, bir dış kapının da bina ana girişini belirlemesi nedeniyle etkileyici ve belirgin bir yeri ve görünüşü olmalıdır.

Dış kapının, binanın pencereleriyle beraber bulunması nedeniyle hep birlikte uygun bir oranda düzenlenmiş olması gerekmektedir. İç kapıların planın gerektirdiği sayıda ve doğru düzende yerleşmiş olmaları gerekir. Yanlış yerlere gereksiz konan kapılar, iç hacimlerin görünüşünü bozar ve özellikle eşya yerleştirilmesini zorlaştırır. Ayrıca, kapıların açılış yönlerinin de doğru olması gerekir.

15.510.1102 Ahşaptan masif tablalı dış kapı kanadı yapılması ve yerine konulması fiyat