Ahşabın çürümemesi için neler yapılmalı?

25 Kasım 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

Ahşabın çürümemesi için neler yapılmalı?

Ahşabın çürümemesi için neler yapılmalı?
Organik bir malzeme olan ahşap dış etkenlerden dolayı zamanla çürüyebilen (bozunma) bir malzemedir. Bu durumun önüne geçmek için aşağıdaki koruma yöntemlerine başvurulabilir.
Emprenye Yöntemi: Emprenye, çeşitli yöntemlerle değişik kimyasal maddelerin ahşabın bünyesine emdirilmesi işlemidir. Emprenye işleminin uygulanabilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler arasında emprenye maddesinin azami derinliğe işlemesini sağlayan işlem tankında vakum basınç metodu en etkili ve en ekonomik yöntemdir. Bu yöntemle ahşabın düşmanları olan toprak,su, tuzlu su, her türlü nemli ortam, mantar, böcek ve termit saldırılarının olumsuz etkileri yok edilir. Emprenye işlemi sayesinde ahşabın hizmet ömrü en az on kat artmaktadır. Örneğin, doğal halde 5 yılda çürüyen bir elektrik direği, emprenye işlemi gördükten sonra açık hava şartlarında ve toprakla temas halinde bile, boya dahil hiçbir bakım gerektirmeden en az 50 yıl dayanmaktadır.
Ancak emprenye yönteminde kullanılan kimyasalların çevreye verdiği zarar tartışılmaktadır. Ve firmalar daha ekolojik maddelerle emprenye yapılmasına yönelik çalışmalara başlamışlardır.
Geleneksel olarak katranlanma yöntemi de kullanılmaktadır. Üst yüzey işlemleri boya, vernik gibi koruyucu işlemlerin ağaç malzeme yüzeyine uygulanmasını kapsarken odun koruma işlemi kimyasal maddenin odun içine emdirilmesini sağlamaktadır.
Emprenyeli ürünler hizmet ömrünü tamamladıktan sonra kullanım yerinden uzaklaştırılıp doğaya en az zarar verecek şekilde bertaraf edilmelidir.  Bu yöntemler içinde öne çıkan konu başlıkları; güvenli bölgelerde depolama, özel tesislerde yakma, içindeki tehlikeli kimyasal maddelerin geri kazanılması sonrası ahşap malzemeyi tekrar kompozit ürünlerle kullanma olarak sayılabilir.