Agrega granülometrisi nedir?

17 Ağustos 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Agrega granülometrisi nedir? Betondaki granülometri bileşimi, agrega içinde boyutları belirli limitler içinde kalan tanelerin ne oranlarda olduğunu açıklar. Bir agrega tanesinin geçebildiği en küçük eleğin
delik çapı veya kenar uzunluğu o tanenin çapı olarak adlandırılır. Aşağıda agregalarıın sınıflandırılmasına ilişkin bir görsel verilmiştir.

elek analizi

Agrega granülometrisi nedir?


Normal betonda en büyük agrega (dane) çapı 32mm’dir. Taze betonun karıştırılması, taşınması, yerine serilmesi ve sıkıştırılması işlemleri boyunca, iri ve ince tanelerin segregasyonuna neden olmayarak, istenilen işlenebilmenin ve yoğunluğun elde edilmesini sağlayacak olan agrega tane boyutu dağılımıdır.
İdeal tane dağılımının nasıl olması gerektiği konusundaki çalışmalar yaklaşık 150 yıl önce başlamış olup, 1845’te Wright, 1897’de Feret,1907’de Fuller ve Thomson, 1930’da Bolomey, 1938’de Faury gibi ünlü bir
çok bilim adamı tarafından çeşitli çalışmalar yapılmıştır.
Malzeme ıslak ise, beton karışım suyu da betona eklenince gereğinden fazla su kullanılmış olacaktır. Bu durum da daha sonra açıklanacağı gibi betonun dayanımını büyük ölçüde düşürmektedir. Bağıl nemi % 50’nin üzerindeki kapalı ortamlarda saklanan agregalar kuru yüzey-doygun konumda varsayılabilir.
Agrega taneleri üzerinde yeterli kalınlıkta bir su tabakası oluşturmak için
önerilen teorik formüller vardır. Bunlardan en önemlisi “Bolomey” formülüdür.
kaynak:http://kisi.deu.edu.tr/burak.felekoglu/ymII-5a.pdf