Açık balkon perdesi nasıl yapılır?

20 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

Açık balkon perdesi nasıl yapılır?

Açık balkon perdesi nasıl yapılır? Yaz mevsiminde balkonlar ne kadar önemli yerler olduklarını kanıtlıyor. Ancak açık balkonlarda güneş etkisinden ve komşuların mahremiyetinizi engellemesinden kaçınmak için perde kullanmanız gerekebiliyor. Peki balkona perde nasıl takılır?
Öncelikle balkonunuzun ölçüsünü alıp normal evin içinde kullanılan kornişlerden işin ustasına kornişleri taktırmanız gerekir. Korniş takılırken iş güvenliği şartlarını sağlamanız gerekir. Aksi takdirde balkondan aşağı düşme riski vardır, dikkat ediniz. Takılan kornişe perdelerini takınız ve perdelerin rüzgardan uçuşmaması için perde alt kısımlarını balkon korkuluklarına bağlamanız gerekir.
Balkonda kullanılacak perde kumaşının ağır bir kumaş türü olmamasına dikkat ediniz. Balkon perdesi için hafif kumaşalrı tercih ediniz ki kornişler perde yükünü rahatça karşılayabilsin.
Kavurucu yaz sıcaklarında, mevsimin en dayanılmaz olduğu zamanlarda birçoğumuz sadece sıcak güneşten kaçmak için evlerin içine çekilip klimalarımızı çalıştırıyoruz. Oysa balkonlarımız şık bir dekorasyon ve iyi bir gölgelendirme ile bu hem pahalı, hem enerji tüketen, hem de sağlıksız yapay iklimlendirme alışkanlığından çok daha keyifli olabilir.  Bunun için de sadece güneşin yakıcı etkisini kesebileceğimiz bir çözüm gerekiyor. Temiz havanın kokusunun, doğanın seslerinin ve hafif esen rüzgarın duyulduğu bir balkonun keyfini çıkarabilmek için de güneş ışınlarını engelleyen kalın ama sıcaklığı geçirmeyen kumaşlardan imal edilen güneş geçirmez dış mekan perdelerini kullanabilirsiniz. Bu tür dış mekan perde kumaşlarına sunbrella adı da veriliyor. Sunbrella kumaşların en önemli özellikleri güneşin soldurma ve yakma özelliğine karşı da dayanıklı olmaları ve bakıma ihtiyaç duymadan uzun ömürlü olmaları.

açık balkon perdesi

açık balkon perdesi


Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

Balkon perdesi modelleri ve fiyatları