2018 Yılı konut fiyatları ne olur? Düşer mi?

26 Mart 2018 Yazarı birimfiyatim.com 0
Konut Fiyatları

Konut Fiyatlarında Son Durum

2018 Yılı konut fiyatları ne olur? Düşer mi?

Öncelikle bu yazımızın yatırım tavsiyesi olmadığını belirtelim. Bu yazı sadece bir görüş belirtir. Bu yazıya göre yatırım yapmayınız.

Konut alacakların kafasını karıştıran bir durum:

Ben ev aldıktan sonra, ev fiyatları düşerse, pişman olmaz mıyım? En uygun zamanda, en uygun fiyata konut almak isteyenler ne yapmalılar? Peki, 2018 Yılı konut fiyatları ne olur? Düşer mi?
Son yıllarda, inşaat maliyetleri fazlaca artış gösterdi. Örneğin inşaat demiri fiyatı bir yılda neredeyse ikiye katladı. Peki inşaat maliyetleri artarken konut fiyatları, müteahhit firmalar tarafından düşürülür mü? bu sorunun cevabı şu şekilde olabilir:
İnşaat firmaları, müteahhitlik karlarının düşmesine rıza gösterirlerse, inşaat maliyetleri artarken konut fiyatları düşebilir. Ancak bu durum, herkesçe anlaşılabileceği gibi, inşaat firmalarının nakit sıkıntısı yaşadığı zamanlarda olabilir.

Peki, 2018 yılı başlarında konut satış rakamları geçen yıla göre ne durumda?

TÜİK, 2018 yılı şubat ayı konut satış verilerini açıkladı. Açıklanan istatistiklere göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azalarak 95 bin 953 oldu.
Görüldüğü gibi 2018 yılında konut satış rakamlarında bir düşüş söz konusu. İnşaat firmalarının reklamlara ağırlık vermelerinden de bu durum rahatlıkla anlaşılabilir. İnşaat firmaları ile ilgili, kulislerde konuşulanlar çok iç açıcı şeyler değil. Konut satışlarını arttırmak için çeşitli kampanyalar ve indirimler yapılmaya çoktan başlandı bile. Ancak bu sürdürülebilir bir durum değil çünkü inşaat maliyetleri ciddi oranda arttı.
2018 Yılı konut fiyatları ne olur? Düşer mi? Sorusu gerçekten zor bir soru. Şuan iki ucu da keskin bir bıçak üzerinde seyreden bir durum. Bir tarafta düşen konut satış rakamları, bir tarafta yükselen inşaat maliyetleri. Hangi taraf ağır basacak, inşaat firmaları karlarının ne kadarından vazgeçecek, karlılıkları durduğunda ne olacak? Bütün bu soruların cevabını düşünerek, kendiniz karar vermelisiniz, bu yıl konut almalı mı yoksa biraz daha beklemeli mi? Döviz fiyatları da artarken piyasa ne olur? Bütün bu bilinmezler eşliğinde karar aşamasında herkese bol şans ve  bol kazanç dileriz.