20 kg boya kaç m2 boyar ?

8 Kasım 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

20 kg boya kaç m2 boyar ? Sorusunu iç cephe duvarları için yanıtlayalım. 20 kg boya yaklaşık olarak 130 m2 duvar boyayabilir. Ancak bu durum duvarın durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Duvar eski boyalı bir duvarsa ve değiştirmek istediğiniz renk ile eski renk zıt tonlarda ise boyanın daha iyi kapatması için daha fazla boya sarfiyatı olabilir. Yeni bir duvarsa ve saten alçı üzerine uygulanacaksa daha az boya gidebilir. Astar uygulayıp uygulamamanız bile boya miktarını değiştirebilir.
Kaliteli boya tercihi kullanılacak olan boya miktarını düşürebilir çünkü boya kaliteli ise kapatıcı özelliği daha iyi olacaktır. Ayrıca boyama işlemini yapacak ustanın tecrübesi de önemlidir. Kimi tecrübesiz ustalar boyayı gereksiz yere harcayabilirler.

boya yapımı

20 kg boya kaç m2 boyar ?

İç cephe boyası nasıl yapılır? Astar uygulamasından yirmi dört saat sonra su ile hacmen %10 ila 15  oranında inceltilerek, fırça veya rulo ile 2 kat olarak uygulanır. Düzgün uygulama elde edebilmek için tek yönde tarama yapılmalı, fazla taramadan kaçınılmalıdır. Katlar arası en az 6 saat beklenmesi önerilir.
Duvarın durumuna göre 2 kat yapılan boya bile eski rengi kapatmayabilir bu durumda 3. kat boya uygulaması yapılabilir. Uygulayacağınız boyanın daha iyi kapatıcılık özelliği göstermesini istiyor iseniz boyama işleminden önce boya astarı denilen ürünü kullanabilirsiniz. boya kalitesi de kapatıcılık özelliğinde etkili bir faktördür.
Herkese iyi boyalamalar dileriz.
https://dekoratif.dyo.com.tr/urunler/ic-cephe-urunler