14 lük demir kaç kilogram?

16 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

14 lük demir kaç kilogram?

14 lük demir kaç kilogram? Ondörtlük demirin metresinin ağırlığı 1,208 kg’dır. Boy demir olarak (12 metre) ise 14.496 kilogramdır.
Ülkemizde yaşanan 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremlerinden sonra, sağlam ve kaliteli inşaat kavramı günlük hayatımıza fazlası ile girmiştir. Her zaman çok önemli olan bu kavramın bir deprem ile hayatımıza girmesi üzücüdür.
Kaliteli ve sağlam inşaat için gerekenlerden birisi de, nitelikli ve kaliteli inşaat demirinin kullanımı ve doğru büküm yapılmasıdır.
İnşaat demirinde, dünyada değişik ülkelere ait standartlara göre üretimler yapılmaktadır. Bu standartların gelişimi incelendiğinde, inşaat demirinden beklenen mekanik özelliklerin yıllar içinde yükseldiği görülecektir.
NERVÜRLÜ İNŞAAT DEMİRİ NEDİR ?
İnşaat Demiri, betonarme yapılarda kayma ve çekme gerilmelerini karşılamak amacı ile beton içine konulan, özel şekillendirilmiş çeliğe inşaat demiri denir. Standart olarak 12 metre boyunda üretilir. Yüzeyindeki nervürler soğukta burularak imal edilir. İyi yanı betondan sıyrılarak çıkma olasılığı çok çok düşüktür.
Nervürlü demirinde bulunan Mangan ( Mn ) ve Karbon ( C ) oranlarının artırmanın ve sıcak soğuk işlemlerin üretilen demirin kalitesine etkileri; Demir içinde bulunan karbon miktarının artması, dayanıklılığı iyi yönde etkilerken, kaynak tutma özelliğini zıt yönde etkilemekte ve demiri kırılganlaşmaktadır.
İnşaat demiri üretim standardında, demir içinde bulunan karbon oranının % 25 den az olması gerekmektedir. Kaynaklanabilirlik özelliği özellikle prefabrik yapıların üretiminde öne çıkmaktadır.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

ovalı demir

inşaat demiri