100 metrekare eve ne kadar boya

15 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

100 metrekare eve ne kadar boya

100 metrekare eve ne kadar boya gider? Öncelikle boyanacak duvar alanını hesaplamamız gerekir. 100 m2 bir evin mimarisine göre duvar alanı değişmekle birlikte bu değer ortalama 300 m2 olarak alınır.
300 metrekare boyanacak duvarımız var. 1 metrekareye yaklaşık olarak 0.2 kilogram boya gider. Burdan yola çıkarsak 300 x 0.2 = 60 kg boya. 100 metrekare eve 60 kg boya gider. (ortalama) İki kat boya yapılacak gibi düşünülmüştür. 120 metrekare eve 72 kg boya gider. 80 m2 eve 48 kg boya sarfiyatı olur. Dairenizi boyamadan önce boya astarı kullanmanız tavsiye edilir.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

iç cephe boya

iç cephe boya


Boyalar, boyanın içerisine koyulan incelticiye göre sınıflandırılabilir. Ürün; içerisinde inceltici olarak su kullanılıyorsa su bazlı boya, sentetik tiner kullanılıyorsa sentetik boya olarak adlandırılır.
Bazı boyaların parlak, bazılarının ise daha mat olduğunu fark etmişsinizdir. Boya renklerinin sunduğu bu ayrımı belirgin kılmak için markalar, ürünlerini kategorize ederler. Bazı markalarda ise ara kategoriler bulunabilir ya da isimlerde farklılıklar görülebilir.
Mat Boyalar: Duvarlardaki kusurları gizlemeye yardımcı olur. Mat olduklarından duvar üzerinde yansıma oluşturmazlar.
İpeksi Mat Boyalar: Mat ve yarı mat arasında, ipeksi bir matlık sunması nedeniyle bu ismi almıştır. Kolay temizlenebilir. Bu nedenle salon, oturma odası gibi yoğun şekilde kullanılan alanlarda uygulanabilir.
Yarı Mat Boyalar: Halk arasında saten boya olarak da bilinir. Kolay temizlenebilir. Diğer mat boyalara göre yansıtma etkileri daha fazladır.
Parlak Boyalar: Parlak bir görünümü vardır, kusurları belli edebilir. Genellikle mutfak, kemer, kapı gibi alanlarda kullanılır.
Yarı Parlak Boyalar: Parlaklık oranları ve dolayısıyla yansıtma etkileri parlak boyalara göre daha az olan çeşittir. kaynak:koçtaş