100 metrekare eve kaç torba çimento gider?

14 Nisan 2020 4 Yazar: birimfiyatim.com

100 metrekare eve kaç torba çimento gider?

100 metrekare eve kaç torba çimento gider? Ev yığma olarak yapılacaksa; tuğla – taş – briket her neyse 100 m2 eve yaklaşık olarak 50 ila 55 torba çimento gidebilir. (50 kiloluk olan torbadan) Peki bir torba çimento fiyatı ne kadar? 1 torba 50 kg’lık çimentonun fiyatı 85TL civarındadır. (2022 Fiyatı)
Aşağıdaki yazımızda ilginizi çekebilir:

100 metrekare eve kaç tane briket gider?

Çimento torbası

Çimento

Çimento, ana ham-maddeleri kalkerle kil olan ve mineral parçalarını (kum, çakıl, tuğla, briket ..vs.) yapıştırmada kullanılan bir malzemedir.
Çimentonun bu yapıştırma özelliğini yerine getirebilmesi için mutlaka suya ihtiyaç vardır. Çimento, su ile reaksiyona girerek sertleşen bir bağlayıcıdır. Kırılmış kalker, kil ve gerekiyorsa demir cevheri ve / veya kum katılarak öğütülüp toz haline getirilir. Bu malzeme 1400-1500°C’ de döner fırınlarda pişirilir. Meydana gelen ürüne “klinker” denir. Daha sonra klinkere bir miktar alçı taşı eklenip (%4-5 oranında) çok ince toz halinde öğütülerek Portland Çimentosu elde edilir. Katkılı çimento üretiminde; klinker ve alçı taşı dışında, çimento tipine göre tek veya birkaçı bir arada olmak üzere tras, yüksek fırın cürufu, uçucu kül, silis dumanı vb. katılır. Çimento birçok beton karışımında hacimce en küçük yeri işgal eden bileşendir; ancak beton bileşenleri içinde en önemlisidir.