100 m2 3+1 ev planları – prefabrik ev planları

16 Nisan 2020 0 Yazar: wpntr

100 m2 3+1 ev planları – prefabrik ev planları

100 m2 3+1 ev planları – prefabrik ev planları

100 m2 ev planı

100 m2 ev planı


Yukarıdaki plan  dır.
100 m2 2 katlı ev planı

100 m2 iki katlı ev planı


Yukarıdaki plan 100 metrekare 2 katlı prefabrik ev planıdır.
Prefabrik ev temeli nasıl olmalı?
Prefabrik ev düz bir zemine oturmalıdır, bu yüzden varsa projesine göre yoksa prefabrik evin dış duvarlarından birer metre taşacak boyutta doğal zeminden yüksekte bir subasman tarzı temel yapılabilir. Bu temelin altına önce büyük taşlarla blokaj yapılır sonra kalıp dönülerek betonun altına denk gelecek şekilde hasır çelik konulur hasır çelik yoksa 8 lik demirler 30 cm arayla döşenir.
Temel betonu için hazır beton kullanılırsa daha iyi olur. Temel beton sınıfı C20 yeterli olacaktır. Temelin üst kotu tamamen mastarında yani her yeri aynı kotta olmalıdır. Bu kotu nivo denilen aletle yaptırabilirsiniz yoksa hortum terazi ile kot verebilirsiniz. Betonu bu kotlara göre dökerseniz prefabrik yapının oturacağı temel dümdüz olur ve herhangi bir problem çıkmaz.
Betonu dökerken vibratör varsa vibratörle betonu sıkıştırabilirsiniz yoksa 1 metrelik demir parçasıyla şişleyerek sıkıştırabilirsiniz. Bu işlem betonun daha sağlam olmasını sağlar. Prefabrik evin dış duvarlarından birer meter tretuvar bırakmıştık. Bu tretuvara beton donduktan sonra dekoratif yer karosu döşeyebilirsiniz. Yaz mevsiminde betonu döktüyseniz, beton donduktan sonra bir kaç gün betonu sulamanız faydalı olacaktır.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir: