1 torba kalorifer kömürü kaç TL? 2023-2024

2 Kasım 2023 Yazarı birimfiyatim.com 0

1 torba kalorifer kömürü kaç TL? 2023-2024

1 torba kalorifer kömürü kaç TL? 2023 Yılı Kasım ayı itibari ile piyasada 25 kiloluk bir torba kalorifer kömürünün fiyatı ortalama 350 TL civarındadır. İthal ceviz kömürünün şekli aşağıdaki gibidir:

ceviz kömürü1 torba kalorifer kömürü kaç TL?

İthal ceviz kömürünün özellikleri nelerdir?

Ceviz kömürün yıkama ve kurutma tesislerindeki zenginleştirme işlemlerine göre kalorisi değişir. Yıkanmış ceviz kömür, kurutulmuş ceviz kömür ve yıkanıp kurutulmuş ceviz kömür seçenekleri mevcuttur.

En kaliteli kömür hangisi?

Kalorisi en yüksek kömür hangisi? Kalorisi en yüksek kömür, Antrasit ve Sibirya kömürüdür diyebiliriz. İçerisinde 4500- 7500 kcal. bulunduran ve özgül yanma ısısı 400 °C civarı olan kömürdür. Kömürün içeriğinin kaliteli olması, kalori oranının yüksek olması pek çok avantaj elde etmenizi sağlıyor. Her şeyden önemlisi kalori ısınma değerinin yüksek olmasını sağlar. Yani az miktarda kömür ile çok daha fazla süre ısınma avantajı elde edersiniz. Bu direkt olarak kömür kullanımınızın azalmasını sağlar.

Kaliteli Kömürün Özellikleri Nelerdir ?

NEM: Rutubet, kaba be bünye rutubeti olmak üzere 2 çeşittir. Kaliteli ithal kömürde bünye rutubeti en fazla %1, kaba rutubet en fazla %5 olmalıdır. Kaliteli yerli kömür de ise kaba rutubette bu oran %20 yi geçmemelidir.

KÜKÜRT: İthal kömürde en fazla % 0,5 , yerli kömürde ise % 1,5 geçmemelidir.

UÇUCU: İthal kömürde  ideal uçucu % 18-24 arası olmalıdır. Düşük uçucu kömürün tutuşturulması zordur. % 24 üzerinde uçucu olan kömürler ise is ve kurum yapar. Borudan çıkan siyah dumanlarla kendini gösterir. Yerli kömürlerde de uçucu %30’u geçmemelidir.

KÜL: Kaliteli ithal sibirya kömürlerinde % 5 ile % 7 arasında olmalıdır. Kömür yandıktan sonra geriye kalan atık malzemedir. Kül oranı düştükçe kalori oranı artar. Kaliteli yerli kömürlerde de kül oranı %20’i geçmemelidir.

Yukarıda verilen fiyat bilgilendirme amaçlı olup, kesinlik teşkil etmez.