1 palet parke taşı kaç metrekare

5 Mayıs 2020 Yazarı birimfiyatim.com 2

Parke Taşı

1 palet parke taşı kaç metrekare?


1 palet parke taşı kaç metrekare? Piyasada iki tip palet vardır: bunlardan birinde 360 adet kilitli parke taşı varken, diğerinde 540 adet kilitli parke taşı vardır. Peki, bir palet parke taşı kaç m2 ? 360 adetlik palet 10 metrekaredir (m2). 540 adetlik palet ise 15 metrekaredir (m2).
Bir adet 8 cm yüksekliğindeki kilitli parke taşının ağırlığı yaklaşık 5 kilogram civarındadır. 6 cm yüksekliğindeki kilit parke taşının ağırlığı ise 2,75 kilogramdır.
Kilit taşı çökmesi neden kaynaklanır?
Kilit parke taşı döşenirken gereken teknik kurallara uyulmazsa, çöküntüler meydana gelir. Bu çökmelerin nedeni parke taşı döşenecek zeminin gerekli sıkıştırma işlemlerinin yapılmamasıdır. Taşları döşemeden önce zemin sulanarak sıkıştırılmalıdır. Sıkıştırma işlemli darbeli silindirli olabilir. Bu ekipmanı sağlayamıyorsanız zeminin üzerinden ağır bir cisimle geçiniz ya da tokmaklayınız.
Bu sıkıştırma işlemleri yapılmazsa parke döşenen zemin, üzerinden geçen hareketli yükler nedeni ile yer yer çökecektir. Bu durumda istenmeyen görüntülere sebep verir.
Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

Kilit parke taşları yüksekliklerine göre 6 cm, 8 cm ve 10 cm olarak üretilmektedirler. Kullanılan çimentoya göre, gri renkte normal çimentolu kilit parke taşı ve beyaz çimentolu kilit parke taşı olarak üretilmektedirler.
Dekoratif amaçlı olarak ışıklı kaldırım taşı da üretilmektedir. Bu taşlar estetik görünüm açısından oldukça kullanışlı taşlardır. Aşağıda ışıklı kaldırım taşı üreten bir firmanın linki vardır:
ışıklıtas.com