1 milyona ne kadar faiz alırım?

24 Kasım 2023 Yazarı birimfiyatim.com 0

1 milyona ne kadar faiz alırım?

1 milyona ne kadar faiz alırım? Bir milyon Türk Lirası’na  kasım 2023 ayında bankalar ortalama aylık 40.000 TL (kırk bin Türk Lirası) faiz vermektedirler. Yıllık faiz oranları ne kadar? 23.11.2023 tarihinde Merkez Bankası faizi %40’a yükselttiği için bankalar yıllık mevduat faizleri %50 civarına çektiler. Peki bankalar neden faiz verir? Bankalar mevduatınıza yıllık belirli bir oranda faiz vererek sizden paranızı alır. Banka sizden topladığı parayı, kredi olarak bir başkasına verir ve bu işlemden para kazanır. Nasıl mı? Size yıllık %50 faiz vererek aldığı parayı bir başkasına %60 faizle borç (kredi) verir. Aradaki %10’luk makasa bankaya kar olarak kalır.

Bankaların bir diğer karları ise, çeşitli işlemlerden aldığı masraf ücretleridir. Örnek: eft, fast ücreti, kredi kullandırma ücreti vb. Ancak bankaları bekleyen bir risk ise şudur: bankalar topladıkları mevduatı, kredi olarak müşterilere vermek zorundadır. Aksi takdirde zarar ederler. Ancak kredi faizleri çok yükselirse bu kez kredi verecek müşteri bulamayabilirler. Kredi veremezlerse ellerinde topladıkları TL ile kalırlar. Tabii ki başka finanslar araçlarla bu parayı nemalandırmaya çalışabilirler ancak verdikleri faizi karşılayabilecek nemalandırmayı gerçekleştiremeyebilirler.

Not: Yukarıda verilen faiz oranları kesinlik teşkil etmezler. Bilgilendirme amaçlı paylaşılmış olup, yazının yazıldığı tarihteki faiz oranlarını baz alınmıştır.