1 metreye kaç mahya gider?

15 Temmuz 2020 0 Yazar: wpntr

1 metreye kaç mahya gider? Marsilya mahya kiremitinden bir metreye 2,5 adet gider. Mahya kiremiti ölçüsü uzunluk olarak 40 cm’ dir. 1 adet mahya kiremitinin ağırlığı 3 kilo 250 gramdır. 1 m2 ye kaç tane kiremit gider sorusunun cevabı için aşağıdaki linke bakınız:

Mahya; çatı kiremitlerinin tamamlayıcı bir elemanıdır. Çatı kiremit uygulamalarında çatıdaki hareketlerin kırım bölgelerini örtmek için uygulanan bir çatı kiremit aksesuarıdır. Bir tarafı dar, bir tarafı geniştir ve birbirine bindirilerek uygulaması yapılır. Çatı mahyaları biraz Osmanlı kiremit’ine benzeyen bir yapıdadır. Mahya uygulamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular vardır.
Mahya kiremitlerinin harç ile sabitleştirilmesi, hem görüntü hem de havalandırmayı olumsuz yönde etkilediğinden bu tür uygulamadan vazgeçilmiş olunup, Kuru Mahya (Havalandırmalı Mahya) sistemi denilen uygulama söz konusu olmuştur. Bu uygulama için kullanılan malzemeler şunlardır: Mahya aşığını oluşturmak için 5×5 cm ahşap, Metal aşık destek elemanı, Mahya havalandırma bandı ve mahya tutucu klipsler.
Mahya hattını, Mahya ve Eğimli Mahya (mail mahya) olarak iki kısımda inceleyebiliriz.. Eğimli mahya hattı aşık profilleri veya takozları 60 cm de bir koyulabilir. Aşık latasının hangi yükseklikte yapılacağı kiremitin tipine göre belirlenir. Bu belirleme mahya ile kiremit üstü arasında 0,5 cm mesafe kalacak şekilde belirlenmesi, havalandırma bandı koyulunca mahyaların kiremitler üzerine dengeli bir şekilde basması sağlanmış olacaktır.
Mahya kiremit hesaplaması metre üzerinden yapılır. Yani metretül üzerinden hesaplanır. Bir mahya kiremiti 40 cm’dir.

mahya kiremiti ölçüleri

1 metreye kaç mahya gider?


Dekoratif olarak piyasada cam kiremitler mevcuttur. Bu kriemitler şeffaf görüntüleri ile çatılara estetik bir görünüm katarak şıklık sağlamaktadırlar. Cam kiremit ölçüleri şöyledir:

Boyutları : 230 x 410 mm.
Ağırlık : 3600 gr.
M2 : 15 adet