1 metreküp kereste kaç metrekare yapar?

17 Aralık 2019 Yazarı birimfiyatim.com 17

1 metreküp kereste kaç metrekare yapar?

1 metreküp kereste kaç metrekare yapar? 1 m3 kereste kaç m2 yapar? Bir metreküp tahta kaç metrekare yer kaplar? Sorularını cevaplıyoruz. Kereste hacim hesapları:
Kerestemiz 5 x 10 (beşe on) kereste ise hesap şu şekilde olur. Bir metreküp 5×10 kerestede 66,67 adet 3 metrelik kereste vardır. Bu keresteyi yatay olarak zemine yerleştirirsek 1 m3 kereste 20 metrekare yer kaplar (yapar). 1 m2 kalıp kaç m3 kereste gider? Sorusunu da bu bilgilerden yararlanarak cevaplayabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:

1 m3 kereste kaç adet 5×10


Kerestemiz 10 x 10 (ona on) kereste ise hesap şu şekilde yapılır: 1 m3 kereste kaç adet 10×10? Bir m3 10×10 kerestede toplam 33,34 adet 10×10 kereste vardır. Bu kereste her iki yöndede 10 m2 alan kaplar. 

10x10 kereste

Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:
Ahşap eve ne kadar kereste gider?
Ahşaplar görünüşlerine göre 1. sınıf – 2. sınıf – 3. sınıf olmak üzere 3 gruba ayrılırlar. Bu sınıflandırmada çatlaklar, renk farklılığı ve budaklar önemli bir yer tutar. Birinci sınıf bir kerestenin bir metrekaresinde en fazla iki adet budak (nokta budak) bulunabilir. İkinci sınıf kerestede budak sayısı 4 olabilir. 1. sınıf kereste kaplama uzunluğunun en fazla %5 ‘i kadar çatlak bulunabilir. Aksi takdirde bu kereste birinci sınıf olarak sınıflandırılamaz.
Keresteler silinmiş veya silinmemiş olarak da iki ayrı gruba ayrılabilmektedir. Silinmiş keresteler daha pürüzsüz ve kaygan bir yüzeye sahiptir. Kereste çeşitleri aşağıda belirtilmiştir:
KERESTE ÇEŞİTLERİ

  • TEAK – IROKO – AYOUS – SAPELLİ – AFRAMOSSİA – SİPO – LİMBA – DİBETOU – AKÇAAĞAÇ -FRAKE – TİAMA – AKAJU – ANİGRE – MOVENGUİ – OKOUME – SAMBA – WENGUE – DİŞBUDAK – KAYIN – KOSSİPO – ÇAM – LAREX – KÖKNAR – MEŞE – CEVİZ – KESTANE

Koçtaş inşaatlık kereste