1 metrekareye kaç adet ytong gider?

1 Mayıs 2020 2 Yazar: wpntr

1 metrekareye kaç adet ytong gider? Öncelikle ytong ölçülerini 25 cm’ye 60 cm olarak aldık. Buradan yola çıkarsak 1 m2 ‘ye 6 buçuk (6,66) ytong gider. 1 metrekareye kaç adet ytong gider? sorusunu 100 m2 duvar için cevaplar isek 666 adet ytong gider.
Ytongun teknik ismi gazbetondur. Ytong bir markadır ancak bazı markalar çok kullanıldıkları için malzeme o markanın ismi ile anılmaya başlar. Örneğin traktör kepçenin şantiyelerdeki adı JCB (cisibi)’dir. JCB bir taraktör kepçe markasıdır ancak bu araç markanın ismi ile anılmaktadır.
Ytongun hacminin %84 ‘ü hava boşluğudur. Bu boşluklu yapı sayesinde ısı ve ses yalıtımı özelliğine sahip bir yapı malzemesidir. İlk kez İsveç patentli olan bu ürün İsveç’in Yxhult kentinde bulunmuştur. İsmi ise Yxhult’un Y’si ve Betong (İsveç dilinde beton anlamına geliyor) sözcüklerinin harmanlanmasından oluşur.
1 torba Ytong YAPIŞTIRICI kaç m2 yer yapar? Ytong yapıştırıcıları 25 Kg torbada olur ve bir torba yaklaşık 7 m2 yer yapıştırır. Derz yüzeyine özel tutkal malası ile 1-3 mm kalınlığında uygulanır. Böylece yatay ve düşey derz kalınlığı azalır. Duvarın derz kalınlığı azaldığı için taşıma gücü artar ve ısı köprüleri azalır. 1 torba Ytong YAPIŞTIRICI kaç m2 yer yapar? sorusunun cevabı kalınlıklada ilgilidir.
ytong gazbeton

Ytong firmasının resmi web sitesi: https://ytong.com.tr/
Görüş ve önerilerinizi bu yazıya yorum olarak bildirebilirsiniz.