1 metreküp tomruk kaç ton?

18 Mart 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

1 metreküp tomruk kaç ton?

1 metreküp tomruk kaç ton? Bir metreküp tomruğun ağırlığı, ağacın cinsine göre değişir. Aşağıda bazı ağaç tomruklarının m3 ağırlıkları verilmiştir:

1m3 çeşitli tomruğun ortalama ağırlığı ;
Çam: 480 kg.
İthal çam: 480 kg.
İthal köknar: 430 kg.
Meşe: 690 kg.
Kestane: 510 kg.
Okima: 620 kg.
Kavak: 350 kg.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: 5×10 kereste kaç kg? Birçok tür barından ve çeşitli alanlarda kullanılan ahşap ham maddedir. Birçok alanda ahşap ürünler kullanılır. Bu ahşapların ham maddesi olan kereste, orman sağlığına olumlu etkisi olmayan ağaçlardan kesilen kütüklerden elde edilmektedir. Kütüklerin açık artırma usulü satılmasının ardından firmalar tarafından işlenmesiyle kereste meydana gelir. Keresteler birçok farklı açıdan kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır.
Sertliğine Göre Kereste Çeşitleri
Ağaçların sertlik derecelerine bağlı olarak üretilen keresteler kendi içerisinde gruplara ayrılır. Sertliğe göre keresteleri dört grupta toplayabiliriz. Çok sert olan ağaçlar; karaağaç, kara salkım, meşe ve cevizdir. Orta sertlikte olan ağaçlar; kayın, kırmızı sakız ve diş budaktır. Sert ağaçlar; kavak, kestane, sedir ve selvidir. Yumuşak ağaçlar ise ladin, ıhlamur, söğüt ve sarıçam ‘dır. Yumuşak olan ağaçlar daha kolay işlenebildiği için duruma göre daha çok tercih edilebilirler.