1 m3 metreküp kereste kaç kg?

18 Mart 2020 0 Yazar: wpntr

1 m3 metreküp kereste kaç kg?

1 m3 metreküp kereste kaç kg? 1 m3 kereste yaklaşık olarak 600 kg’dır. Bu yazımız da ilginizi çekebilir: 5×10 kereste kaç kg?
Keresteler
Birçok tür barından ve çeşitli alanlarda kullanılan ahşap ham maddedir. Birçok alanda ahşap ürünler kullanılır. Bu ahşapların ham maddesi olan kereste, orman sağlığına olumlu etkisi olmayan ağaçlardan kesilen kütüklerden elde edilmektedir. Kütüklerin açık artırma usulü satılmasının ardından firmalar tarafından işlenmesiyle kereste meydana gelir. Keresteler birçok farklı açıdan kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır.
Sertliğine Göre Kereste Çeşitleri
Ağaçların sertlik derecelerine bağlı olarak üretilen keresteler kendi içerisinde gruplara ayrılır. Sertliğe göre keresteleri dört grupta toplayabiliriz. Çok sert olan ağaçlar; karaağaç, kara salkım, meşe ve cevizdir. Orta sertlikte olan ağaçlar; kayın, kırmızı sakız ve diş budaktır. Sert ağaçlar; kavak, kestane, sedir ve selvidir. Yumuşak ağaçlar ise ladin, ıhlamur, söğüt ve sarıçam ‘dır. Yumuşak olan ağaçlar daha kolay işlenebildiği için duruma göre daha çok tercih edilebilirler.