1 m3 metreküp betona harca ne kadar kum gider?

31 Mayıs 2019 Yazarı birimfiyatim.com 0

1 m3 metreküp betona harca ne kadar kum gider?

1 m3 metreküp betona harca ne kadar kum gider?
Normal bir betonda 750-900 kg  kum olur.
Sorunun cevabı: 1 m3 metreküp betona 750-900 kg kum gider.

Beton Karışım Oranları Hatırlanması Gereken Notlar

1) Daha fazla agregada betonun basınç dayanımı artar. Kum ne kadar fazlaysa işlenebilirlik o kadar iyi olur. Ancak bunların oranı bellidir. Ne eksik ne fazla olmalıdır.
2) Çimento ve basınç dayanımı (agrega) beton kalitesinde iki farklı faktördür. Daha fazla çimento daha fazla basınç dayanımı anlamına gelmez, daha fazla çekme dayanımı demektir.
3) Su ne kadar az olursa, çimento yapışması o kadar güçlü olur, ancak betonu işlemek daha zor olur.
Günümüzde hazır beton uygulaması yaygınlaşmaktadır. Beton üretim tesisinde hazırlanan beton transmikserlerle getirilmekte ve pompalarla kalıba dökülmektedir. Şantiyede önemli olan betonun sertleşmeye başlamadan kalıba dökülmesi ve yerleştirilmesidir. Taze beton kendisini taşıyamayacağı için kalıp ve onu taşıyan iskelenin betonun ağırlığını taşıyabilecek türden olması ve bunların beton sertleşip belirli bir dayanıma eriştikten sonra sökülmesi gerekir. Alışılagelen yapılarda betonlama kat kat devam ettiğinden genellikle betonu dökülecek kısmın iskelesi daha alttaki kata mesnetlendirilir. Bu bölümdeki betonun yeterince sertleşmemiş olması ve üst kattaki taze betonun ağır olması bazı durumlarda yapı elemanlarında önemli zorlamalara sebep olabilir. Kalıp alma süresinin uzatılması bir çözüm olarak düşünülebilir.
1 m3 metreküp betona harca ne kadar kum gider?