1 m3 beton kaç TL

25 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

1 m3 beton kaç TL? Bir metreküp beton kaç lira? Hazır betonlar dayanımlarına göre sınıflandırıldıkları için dayanımlarına göre fiyatları da değişmektedir. Konut inşaatlarında genellikle kullanılan C25/30 hazır betonun 1 m3 fiyatı ortalama 250 TL civarındadır. 1 m3 beton kaç TL ? Bu fiyata beton nakli ve pompa fiyatı dahildir. (2020 yılı fiyatıdır. Fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup kesinlik teşkil etmez.)
Beton fiyatlarını, betonun nakledileceği yer ile beton santrali arasındaki mesafe, betonun pompa ile mi yoksa mikser ile mi döküleceği, beton dayanım sınıfı, betona ekstra katkı malzemesi istenip istenmediği gibi faktörler etkiler.
Beton dökümünde dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Beton dökümünde mutlaka vibratör kullanılmalıdır. (vibratör yoksa demirle beton şişlenip içindeki boşlukların giderilmesi gerekir.)
  • Hazır beton santralden geldiği gibi dökülmelidir, şantiyede ekstra su katılmamalıdır. Su katılan betonun dayanımı düşer.
  • Beton santralden çıktıktan en fazla 2 saat sonra dökülebilir. 2 saati geçen betonlar yanar. Sıcak havalarda bu 2 saatlik süre daha da kısabilir.
  • Soğuk havada dökülen betona priz hızlandırıcı ve antifriz katkı malzemeleri eklenebilir. Dış yüzeye açık betonun üzeri sıcaklık yalıtımı sağlayan örtüler ile örtülebilir.
  • Sıcak havada dökülen betonlar prizini alır almaz nemlendirilmelidir.
  • Kolonlara dökülen beton yüksekten dökülmemelidir. Beton en fazla 1,5 metre yüksekten dökülebilir. Aksi takdirde betonda ayrışma olur çakıllar (agregalar) bir tarafa toplanabilir. Bu duruma segregasyon denir. Segregasyon vibratör kullanılmadığında ya da aynı yere fazla vibratör uygulama ile de meydana gelebilir.

Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

Grobeton dökümü
çimsa site linki