1 m2 ahşap çatıya kaç m3 kereste gider?

20 Ağustos 2020 Yazarı birimfiyatim.com 8

1 m2 ahşap çatıya kaç m3 kereste gider? 1 metrekare ahşap oturtma çatıya yaklaşık olarak 0,03 m3 kereste gider. Kaplama olarak ise tahta veya osb kullanılacaksa 0,02 m3 de bu malzemeden gider. 1 m2 çatıya ne kaç kilo çivi gider? 1m2 çatıya yarım kilo çivi gider.
Ahşap çatı imalatında genellikle 2. sınıf çam kerestesi kullanılmaktadır. Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir:

100 m2 çatıya da yaklaşık olarak 3 metreküp kereste ve 2 m3 kaplama tahtası gider.

ahşap çatı

1 m2 ahşap çatıya kaç m3 kereste gider?


Ahşap çatıların dikmeleri çatıya lama demirleri ile sabitlenmelidir. Rüzgar yükü altında çatı yerinden kalkmasın diye l şeklindeki lamalar ile çatı dikmeleri çatı döşemesine sabitlenir. Mertekler de bu dikmelere t şeklindeki lamalar ile sabitlenirler. Böylelikle çatı elemanları birbirlerine bağlantılı bir hale gelmiş olurlar. Çatıların su izolasyonları için ise su yalıtım levhaları ya da membran (bitümlü örtü) kullanılabilir. Bu malzemelerin ve kerestenin yanıcı özelliklerinin şartnamelere uygun olması gerekir.
Ahşap kerestelerden yapılmış çatının en üst örtüsü, kiremit ya da trapez sac da olabilmektedir. Trapez sac imalatında saçak bölgeleri kritik önem taşır. Bu kritik durum rügardan kaynaklıdır, rüzgar yükü trapez sacı saçak altlarından kaldırmaya zorlar. Bu sebeple trapez sacın saçak bölgelerindeki montajına ekstra önem verilmelidir. Daha fazla vida atılmalıdır.
https://www.hepsiburada.com/ara?q=kereste