1 Kg Çim Tohumu Kaç m2 Yer Eker?

26 Nisan 2020 Yazarı birimfiyatim.com 0

çim ekimi
1 Kg Çim Tohumu Kaç m2 Yer Eker? Bir kilogram çim tohumu kaç metrekare yer eker? Sorunun cevabı çimin sık mı ekileceğine yoksa biraz seyrek mi ekileceğine göre değişir.
Biz soruyu ne çok sık ne de çok seyrek bir ekim için cevaplayacağız: 1 kg çim tohumu yaklaşık olarak 35 m2 yer eker.

Yani 1 Kg Çim Tohumu Kaç m2 Yer Eker? sorusunun cevabı: 35 metrekare yer ekilir.

Biraz seyrek çim ekimi yapmak isterseniz; bir kilo çim tohumu ile 40 m2 yeri ekebilirsiniz. Peki, 1 dönüme kaç kilo Çim Tohumu ekilir ? Bir dönüme 25 ila 30 kg çim tohumu ekilebilir.
1 Kg Çim Tohumu Fiyatı : ortalama kalitede bir çim tohumunun kilo fiyatı yaklaşık olarak 70 TL civarındadır. (2020 Yılı fiyatı) 1 Kg Çim Tohumu Fiyatı kalitesine göre değişir.
Yeni ekilen çim nasıl sulanır? Öncelikle yeni ekilen çim alanın yüzeyi 2-3 hafta boyunca nemli kalmalıdır. Sulama işlemi sırasında basınçlı su ile toprakta oyuklar açmamaya ve alanda gölcükler oluşturmamaya özen gösterilmelidir.
Çim sulama sıklığı: Sulama sıklığı toprak yapısına ve iklim koşullarına göre değişiklikler gösterir. Kuntlu topraklar killi topraklardan daha az su tutma kapasitesine sahip olduğu “için daha sık sulamaya ihtiyaç duyar. Sıcak havalarda sulama sıklığı arttırılmalıdır. Sulama sıklığı ile keskin kurallar olmasa da ana kural iki sulama arasında alanın tamamen kurumasına izin vermektir.
Yeni ekilen çime ne zaman basılır? Çim filizlenip birkaç cm boyuna ulaşmadan önce çime basmamak gerekir. Eğer alanınız yeni ekildiyse ilk biçim için çimin boyunun 8 cm kadar uzamasını beklemekte fayda olacaktır. İlk biçim öncesi alanı hafif bir silindir ile sıkıştırmak gerekir. Silindirleme ve biçme işlemlerinin çim alan kuru iken yapılmasına dikkat edilmelidir. Çimin en fazla üçte biri biçilmelidir. Aksi takdirde bitki strese girer.
Çim ne zaman ekilir? Çim ekimi ilkbaharın başında ekilmeye başlanır.
Ne zaman gübreleme yapılmalıdır? Gübreleme zamanı hava durumuna, çim tipine ve sulama kapasitesine gore değişiklik gösterir. Çimler ilkbaharın başında ve sonbaharın sonunda gübrelenmelidir. Eğer havalar çok sıcak değilse w yeteri kadar su varsa sezon ortasında da gübreleme faydalıdır.

Lolium perene ve diğer çim birim fiyatları

ulusoytohumculuk